30/01/2015

CONSUME | veggie timbercat



i don't know if it's caused by me being too picky, having an overly specific sense of aesthetics / style or by the fashion market being too narrow (and i, a retail student, know that that's a complete bullshit as it's exactly the other way around), but finding the right clothing piece is always the most horrible procedure for me. for quite a while already, i only buy clothes i really need (= no impulse buying) and therefore i have a certain vision / expectations about the product and it always takes me several months to find the right piece.

as with my winter jacket, this happened with winter / cold weather shoes. the ones i had got really destroyed, meaning holes at the back and the soles being so 'walked down' that one of them was literally tilted as a part of the right side somehow disappeared over the time and was like 2 cm lower than the other one. haha. basically, i wanted to buy similar-looking shoes - black, ankle high lace-ups, from a vegan material, high quality, affordable price ('affordable' does not mean cheap though, it means the acceptable price for the quality). ha, and that was a real problem.

but last week i finally found the right pair on Avesu.de - simple but cool lace-ups, made in the UK, vegan, good price. they're from a brand called Vegetarian Shoes. you should check the brand out, they have such nice and diverse models and the quality seems to be really good and those shoes i have are really comfy. by the way, Avesu is also worth-checking, they have so many pretty veggie shoes on offer! sadly, they only ship to DE / AT, but if you ever stop by in Berlin, visit their shop for sure. (i used to live 10 mins away from it, aaah)

3 comments:

  1. Krásné! ♥ Bydlet v DE, tak si na ně šetřím, protože i když nejsem vegan, snažím se používat výrobky netestované na zvířatech, nenosit kůži atd. a najít kvalitní zimní koženkové boty je pro mě zatím jen sen, fňuk. Vím, že to nečteš poprvé, ale tvůj blog je jeden z mála blogů, které mě ještě nepřestaly bavit, jsi inspirativní. :-) Díky za blogy, jako je ten tvůj. :-)

    ReplyDelete
  2. najít jednochuchý kousek oblečení nebo nedejbože boty je to největší utrpení, potvrzuju si to pořád znova už pěkných pár let. když chci triko, tak jednobarevné bez nápisů, kamínků, krajek, zipů, knoflíků a dalších ozdob. při nákupu oblečení si většinou párkrát pěkně zanadávám, ale nakonec najdu. ale boty! nejhorší zlo.. všechno má buď třásně, mašlicky, kamínky, průstřihy, děrování a kdo ví co ještě. prostě.. proč?!
    tvoje boty jsou ale krásný, vyplatilo se počkat si ;)

    ReplyDelete

ain't got time for your hate / no giveway or any promotions / THANKS FOR YOUR NICE WORDS.