20/12/2014

WORD UP | nudity is cool


A while ago, I changed my laptop's wallpaper to what I simply call a pink dick pic. A Hungarian photographer called Ladocsi András (his tumblr) took it and I really like the combo of a penis, bubblegum / liquid / whatever that is and the pale pink backdrop. My friends think it is hilarious, strangers in the library / train not so much. But I sort of get that.

What I do not get is the following thing. Yesterday, I received an extremely rape-culture-induced comment about how I'm actually asking for all the sexual offense from men by posting pictures revealing my body. (read it + my response here) Apart from the sickening victim-blaming part, there was something that quite stroke me too. There was this sentence:
'I would never show my naked body to anyone except for my boyfriend, gynecologist and myself....'

As I already mentioned in my response to the comment, I think that is very very sad. Naked bodies are so cool! They are basically all the same yet so different at the same time. They have their flaws and post-injury marks and various distortions and they are generally very interesting and aesthetically pleasing things to look at. In my opinion, they are very beautiful, in all shapes and colours. Naked bodies do not have to have any sorts of sexual connotations; it all depends on each person's view. They have such big artistic potential as living canvases it would be so sad to omit them completely.

So, people of all genders (fuck gender binarism), stop being afraid of your own anatomy, take your clothes off and enjoy the awesomeness of your own body!

4 comments:

 1. lenže v dnešnej dobe, len málo ľudí chápe umenie, vidia len jednu vec, ktorú chcú a je to dosť smutné.

  ReplyDelete
 2. no přesně! proto jsem se třeba nechala vyfotit nahá a vůbec mi nevadí že ty fotky jsou na fb... natotu chápu jako přirozenou věc - a příjde mi že je to takovej zdravej přístup... bavila jsem se o tom teď s kamarádkama a ony třeba řikaly že ani před přítelem by nechodily nahý a že i při sexu preferujou nechat si triko/podprsenku... tohle nechápu!
  (a promiň že se tak vyjadřuju ale tohle mě fakt hrozně zajímá a dost se s tebou shoduju :) )

  ReplyDelete
  Replies
  1. potlesk za nahy fotky!!

   sex v tricku, to je, eh, dost zajimavy.

   Delete
 3. když jsem byla malá, jednou jsem se mamky zeptala, proč se musíme zahalovat a proč zrovna určité části těla jsou považované za ty co se mají schovávat..proč ne třeba nosy? proč ne krky?..mamka nevěděla jak mi odpovědět..a já to nevím do teď..
  sama jsem dost stydlivá, a nevím, kde se to bere, ale snažím se to postupně odbourávat..každopádně nahotu u dalších lidí vnímám dobře..nevadí mi si prohlížet tumbler s nahýma fotkama (ok, záleží na kontextu, protože občas mi vyjedou jen gify z porna, což je dost nechutné..) a už vůbec mi nevadí se na ně dívat před přítelem..takové to 'on se dívá po jiných holkách' u nás neřeším, protože Martin je pozorovatel, baví ho tvary a krása lidského těla a já to nevidím jako moment, kdy mám být žárlivá nebo ho odsuzovat..
  taky jsem si jednou dala na fb blogu fotku v moři, kde nemám vrchní plavky - a to jsem zakryla bradavky - a kamarádka mě za to odsoudila, což mě dost mrzelo, protože já jsem rozhodně neměla v úmyslu někoho pohoršovat, nebo přitahovat pozornost..prostě to byla zábava a nikdo přece nemá právo mě za to kritizovat
  šiř dál svoje poselství feminismu, veganismu, nahoty, a všeho ostatního - inspiruješ hodně lidí a já jsem jedna z nich!

  ReplyDelete

ain't got time for your hate / no giveway or any promotions / THANKS FOR YOUR NICE WORDS.